Zaznacz stronę

Paypal czy Moneybookers?

20 listopada 2008

Jedną z decyzji, którą musi podjąć każdy fotograf microstockowy jest sposób wypłaty pieniędzy z banków zdjęć. W większości przypadków dostępne są 3 podstawowe metody: PayPal, Moneybookers oraz zwykły czek. Z uwagi na wysokie prowizje, długi czas oczekiwania oraz konieczność marnowania życia w kolejkach bankowych czek jest zdecydowanie najmniej wygodną i efektywną formą transferu pieniędzy.

Paypal (PP) oraz Moneybookers (MB) są internetowymi systemami przekazywania pieniędzy. Każdy zarejestrowany użytkownik identyfikowany jest w systemie na podstawie adresu email. Adres email jest po prostu numerem konta, na który przesyłamy i otrzymujemy pieniądze. Proszę jednak mieć na uwadze, że obie te firmy konkurują ze sobą i nie ma możliwości przesyłania pieniędzy pomiędzy Paypal a Moneybookers (i vice versa).

Załóż konto w serwisie PayPal i od razu zacznij przyjmować karty kredytowe.

Jeszcze nie tak dawno Paypal oferował w Polsce mocno okrojone usługi, występowały spore problemy z otrzymywaniem oraz wysyłaniem pieniędzy. Po prostu Europa Wschodnia była traktowana jak republika bananowa, świat pełen oszustów i kombinatorów. Gdy ktoś z Europy Zachodniej przesyłał pieniądze na konto Paypal zarejestrowane w Polsce otrzymywał specjalne ostrzeżenie, które w skrócie informowało o wysokim ryzyku wysyłania pieniędzy do Polski. Na szczęście okres ten nie trwał zbyt długo i od października 2006 roku mamy możliwość korzystania z większości usług PayPal’a na identycznych zasadach jak mieszkańcy „zachodu”. Dlatego też uważam, że w chwili obecnej PayPal oferuje znacznie więcej możliwości niż jego główny konkurent.

Przejdźmy więc do sedna tego postu: który serwis oferuje lepsze usługi fotografom banków zdjęć?

Ja przetestowałem obydwa i pozostałem przy PayPal’u. Poniżej przestawiam kilka faktów dotyczących internetowych systemów przekazywania pieniędzy z banków zdjęć oraz zalety PayPal’a względem swojego najgroźniejszego konkurenta.

 • Pieniądze zostają zaksięgowane na koncie PP lub MB natychmiast po wysłaniu z agencji microstock (nie mylić z momentem złożenia prośby o wypłatę).
 • Kwota która wpływa na konto PP lub MB nie jest obarczona żadnymi opłatami.
 • Czas transferu pieniędzy z kont PP lub MB do konta polskich banków detalicznych wynosi 3-6 dni roboczych.

Dlaczego wybrałem PayPal:

 • Do niedawna nie wszystkie najważniejsze agencje microstock obslugiwały MB.
 • Zdarzają się problemy na linii agencje microstock -> MB.
 • PP jest znacznie popularniejszy w Europie Zachodniej oraz USA.
 • eBay nie obsługuje MB.
 • Przelewy z PP na rachunek bankowy w kwocie powyżej 500zł są bezpłatne.
 • Na koncie PP można trzymać pieniądze w różnych walutach i dokonywać konwersji do PLN w dowolnej chwili.
 • Wisienkę zostawiłem na sam koniec 😉 Kurs wymiany walut nie jest przeliczany w czasie rzeczywistym tylko ze sporym opóźnieniem. Najprawdopodobniej jest to kurs rozliczeniowy z ostatniego dnia roboczego. Dzięki temu mamy możliwość wymiany walut w korzystnych momentach. Przykład: Mamy na koncie PP 500$ i chcemy przekonwertować je do PLN. Zanim to zrobimy proponuję spojrzeć na aktualne notowania kursu USD/PLN. Jeżeli dzisiejszy kurs jest niższy od wczorajszego możemy śmiało wymieniać ale jeżeli np w dniu dzisiejszym mamy wzrost na walucie np 3% to wstrzymanie się z wymianą do jutra da nam dodatkowe 15$! Nawet jeżeli w dniu jutrzejszym kurs USD/PLN spadnie o 5% to konwersja z USD do PLN nastąpi po kursie z dnia dzisiejszego. Już niejednokrotnie udawało mi się wymieniać walutę po kursie wyższym niż aktualny kurs międzybankowy USD/PLN ( a do tego jeszcze dochodziła prowizja PP).  PS. Polecam korzystać z wykresów i aktualnych notowań z serwisu stooq.com

Powiązane wpisy…

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Shutterstock po raz kolejny w tym roku obniża ceny. Do 6 grudnia można robić zakupy po obniżonych o 25% cenach. Mamy z...

11 komentarzy

 1. Eddie

  MAm pytanie odnośnie PayPal. Czy zakładając „konto osobiste” będę mógł przyjmować na nie wpłaty i wypłacać pieniądze- czy muszę założyć „konto specjalne” które jest dedykowane dla sprzedawców? Z góry dziękuję za odpowiedz!

  Odpowiedz
 2. victoo

  Mając konto osobiste nie można otrzymywać płatności pokrywanych z kart kredytowych. Wydaje mi się więc, że płatności z banków zdjęć będą wpływać na konto bez problemów.
  Proponuję jednak założyć konto specjalne i nie mieć problemów w przyszłości 😉

  Odpowiedz
 3. Eddie

  Dziękuję za odpowiedz! 🙂 Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 4. Kubaki

  Piszesz, że kwota wpływająca na konto PayPal nie jest obarczona żadnymi opłatami, jednak informacje o opłatach PayPal podają opłaty za przyjmowanie płatności. Jest też cała tabela opłat za odbiór płatności od kupujących spoza Polski. Jak to wygląda w rzeczywistości?

  Odpowiedz
 5. victoo

  Wynagrodzenie otrzymywane z banków zdjęć nie jest obarczone żadnymi opłatami, dostajesz dokładnie tyle ile zarobiłeś. Tabela opłat dotyczy pieniędzy otrzymywanych m.in. od prywatnych użytkowników Paypal, np zapłata za sprzedany przedmiot na ebay’u.

  Odpowiedz
 6. Adrian

  A jak mam takie pytanie :
  Sytuacja wygląda tak że mam 19 lat ale jeszcze swojego konta w banku nie posiadam i tutaj mam pytanie czy podczas przelewu na konto bankowe moge np wysłać pieniądze na konto swojego ojca? Gdy klikałem w PP na przelew pieniędzy na konta bankowe to był taki formularz i tam wszystkie dane. Nazwisko jest podane stałe a imię można zmieniać więc czy jeśli podam imie mojego ojca to czy będe mógł normalnie wypłacić pieniądze na jego konto?

  Odpowiedz
 7. Tomek

  Szkoda czasu na ten program/bank… Dużo lepszy, bo szybszy i tańszy jest PayPay i ma 1000 razy więcej możliwości i lepsze zabezpieczenia… Po każdej transakcji wysyła sms za darmo… Sam korzystam od ponad roku i polecam… Szkoda ze tak mało ludzi jest w tym paypayu.

  Odpowiedz
 8. Olka

  czy przelewy sa obciazone podatkiem?

  Odpowiedz
 9. victoo

  Nie. Z PayPal’a nie ma nawet żadnych opłat przy wypłatach (przelewach na własne konto) w kwocie powyżej 500zł.

  Odpowiedz
 10. Wojciech

  W PayPalu mozna wycofac przelew wiec jest kicha….
  Założmy… Sprzedajemy cos na Allegro i koles nam wpłaca okreslana kwote na konto w PP. Wysylamy mu produkt (np. poczta) a nasz klient wycofywuje przelew za kilka dni i nasz pieniadze przepadaja oraz towar ktory sprzedajemy. Lecz z PP mozna „robic” wiecej transakcji przez internet. 🙂

  Odpowiedz
 11. Agnieszka

  A ja dostałam w kość od paypal a mianowicie koleżanka przesłała mi przelew osobisty na moje konto paypal i oni sobie zablokowali moje pieniadze twierdząc że była jakaś sprzedaż choć przelew był typowo prywatny i dostałam notke blokujemy pieniądze na 180 dni bo jestem klientem wysokiego ryzyka i pieniądze mam zablokowana na 6miesięcy.

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Fotolia | bankizdjec.pl - [...] Metody wypłat: Paypal, Moneybookers [...]

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *