Zaznacz stronę

Jak zostać fotografem agencji microstock?

WYPOSAŻENIE

Absolutnym minimum sprzętowym jaki musi posiadać każdy fotograf jest… aparat. I to nie byle jaka tzw „małpka”. Aby mieć pełną kontrolę nad wykonywanymi zdjęciami, zarówno pod względem technicznym, jakościowym jak i artystycznym musimy posiadać lustrzankę cyfrową oraz dobre obiektywy (lub przynajmniej jeden obiektyw, wszystko zależy od fotografowanych tematów). W chwili obecnej ceny lustrzanek cyfrowych znacznie spadły, także są one już dostępne dla większości hobbystów. Z czasem trzeba będzie się zaopatrzyć w statyw, oświetlenie, karty pamięci itd.

Niektóre z agencji microstock akceptują zdjęcia o niskiej rozdzielczości ale wysyłając takie zdjęcia tracimy możliwość osiągania wysokich prowizji ze sprzedaży zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Na chwilę obecną sugerowanym minimum są aparaty o rozdzielczości 6 megapikseli. Jednak to nie ilość pikseli decyduje o jakości i wartości zdjęcia!

Kolejnym wymaganym wyposażeniem jest oczywiście komputer oraz stały dostęp do Internetu. Łącza modemowe zdecydowanie nie sprawdzą się w tej roli.

SPORT, PRZYRODA, LUDZIE A MOŻE GWIAZDKI NA NIEBIE?

Co będziesz fotografował? Wybór tematu to wcale nie taka łatwa sprawa. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Co lubisz robić? Co sprawia Ci przyjemność?
  • Jakie są Twoje cechy charakteru?
  • Gdzie pracujesz? Czy masz dostęp do ciekawych miejsc, rzeczy lub osób?
  • Czy zdjęcia tematów, które Cię interesują będą się dobrze sprzedawać?
  • Jakie koszty będziesz musiał ponosić wykonując dany rodzaj fotografii?

Nie każdy lubi pracować z ludźmi, nie każdy też ma wystarczająco cierpliwości i funduszy aby fotografować dziką przyrodę. Każdy musi dopasować temat do swoich upodobań i w nim się wyspecjalizować. Wtedy istnieje duża szansa na osiągnięcie sukcesu. Muszę jednak przyznać, że najlepiej sprzedające się tematy zdjęć to ludzie, biznes, informatyka oraz ogólnie pojęty sport i rekreacja.

PRZYGOTOWANIE I EDYCJA ZDJĘĆ

Z pewnością każdy fotograf stockowy potrzebuje dobry program do edycji zdjęć oraz przynajmniej podstawową umiejętność posługiwania się nim. Z komercyjnych produktów bez wątpienia najpopularniejszym programem jest Adobe Photoshop, natomiast bardzo dobrym bezpłatnym programem jest GIMP.

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że będziemy musieli edytować KAŻDE zdjęcie. Zdjęcia muszą charakteryzować się odpowiednim nasyceniem kolorów, odpowiednią ostrością oraz nie powinny być zaszumione. Należy również usunąć wszelkie niedoskonałości jak brudy matrycy, śmieci czy niepotrzebne elementy. Koniecznym elementem jest również usunięcie wszelkich znaków firmowych, choćby najmniejszych i mało widocznych.

JAK WYPŁACAĆ PIENIĄDZE?

Większość agencji oferuje trzy metody wypłaty zarobionych pieniędzy: PayPal, MoneyBookers lub za pomocą czeków. Już na wstępie proponuję odrzucić formę płatności za pomocą czeków. Jest to po prostu strata czasu, pieniędzy i nerwów. Rejestracja zarówno w systemie PayPal jak i MoneyBookers jest dziecinnie prosta. Po założeniu konta, wprowadzamy nr naszego osobistego rachunku bankowego i już możemy wypłacać pieniądze z agencji microstock. Samo prowadzenie konta w powyższych serwisach jest bezpłatne.

PayPal jest znacznie popularniejszy na świecie jednak chyba MoneyBookers oferuje trochę niższe opłaty. Już wkrótce postaram się przedstawić dokładne porównanie obydwu serwisów.

CZAS NA REJESTRACJĘ

Musisz zdecydować czy chcesz sprzedawać zdjęcia w wielu agencjach, czy też na wyłączność w jednej agencji. Jeżeli wybierzesz tą drugą opcję, jedynym sensownym rozwiązaniem jest sprzedaż zdjęć w IStockPhoto. Sprzedaż na wyłączność ma kilka zalet, jednak jeżeli Twoim priorytetem jest maksymalizacja zysków powinieneś rozpocząć sprzedaż w kilku agencjach.

Nie rejestruj się się od razu we wszystkich agencjach microstock. Na początek wybierz te największe:

Rejestracja w większości stocków wygląda podobnie. Najpierw należy wprowadzić swoje dane osobowe, czasami musimy przejść przez krótki tutorial. Również w niektórych agencjach wymagane jest przesłanie skanu paszportu. Kolejnym krokiem jest wysłanie przykładowych zdjęć ze swojego portfolio (zwykle od 3 do 10). Po udanej weryfikacji możemy już zacząć wysyłać zdjęcia do konkretnych agencji. Jeżeli z jakiś powodów nasze przykładowe zdjęcia zostaną odrzucone (niska jakość techniczna lub mała wartość rynkowa), będziemy musieli odczekać nawet miesiąc czasu aby móc przesłać kolejną porcję przykładowych zdjęć.

Ważnym jest aby te pierwsze zdjęcia, od których zależy powodzenie rejestracji, prezentowały wysoką jakość techniczną. Jeżeli zdjęcia są nieciekawe, nieostre, poruszone, zaszumione, posiadają znaki firmowe lub są zniszczone złą obróbką graficzną zostaniemy odesłani z kwitkiem. Ale na szczęście po określonym czasie dostaniemy kolejną szansę.

KEYWORDS czyli SŁOWA KLUCZOWE

Dodawanie opisu oraz słów kluczowych jest niezwykle ważnym elementem przygotowania zdjęć do sprzedaży. Jeżeli dobierzesz złe słowa kluczowe Twoje zdjęcia nie zostaną odszukane przez potencjalnych klientów. Odszukaj podobne zdjęcia do Twoich i sprawdź jakie słowa są w nich użyte.

Tytuł zdjęcia, opis oraz słowa kluczowe można dodać w jakimkolwiek programie graficznym lub nawet z poziomu windowsa. Istnieje również możliwość wykonania tej czynności dopiero po załadowaniu zdjęcia do banku zdjęć, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie tej czynności wcześniej. Wysyłając zdjęcia do wielu agencji, nie musimy wprowadzać tych danych kilkakrotnie.

UPLOAD ZDJĘĆ

Istnieje kilka możliwości wysyłania zdjęć do agencji. Najprostszą z nich jest skorzystania z formularzy dostępnych na stronach każdej z nich. Jednak najlepszą metodą jest skorzystanie z FTP (File Transfer Protocol). Informacje jak skonfigurować FTP znajdziemy na stronach agencji.

Istnieje również możliwość skorzystania z komercyjnego oprogramowania przeznaczonego dla fotografów stockowych. Oprogramowanie takie umożliwia opisywanie zdjęć oraz wysyłanie jednocześnie do wielu agencji. Najlepszym takim programem jest ProStockMaster. Wersja demo umożliwia wysłanie do 5 zdjęć (po 5 zdjęć do 8 agencji) w ciągu 24 godzin. Pełna wersja kosztuje 49$.

OBSERWACJA PRZYCHODÓW ORAZ ROZWÓJ

W początkowym okresie przygody z rynkiem microstock, większość fotografów bardzo nerwowo śledzi swoje przychody. Kilkadziesiąt razy w ciągu dnia sprawdza stan swojego konta i obserwuje rosnącą sprzedaż. Jednak kluczem do sukcesu jest praca nad samym sobą, rozwój umiejętności, analiza rynku oraz nieustanne zwiększanie zdjęć w swoim portfolio!

źródło: www.microstockdiaries.com

Powiązane wpisy…

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Shutterstock po raz kolejny w tym roku obniża ceny. Do 6 grudnia można robić zakupy po obniżonych o 25% cenach. Mamy z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *