Zaznacz stronę

Jak i gdzie kupić zdjęcia?

22 kwietnia 2008

Ilość agencji microstock, różnorodność licencji oraz cen może wydawać się zbyt skomplikowana dla osób nie zaznajomionych z rynkiem microstock. Jednakże agencje pracują nad tym aby proces zakupu zdjęć był możliwie prosty a wszelkie informacje łatwo dostępne. Postaram się porównać największe agencje microstock oraz wskazać, które z nich są najodpowiedniejsze dla danej grupy kupujących.

Rejestracja

Rejestracja we wszystkich agencjach opisywanych w tym serwisie jest bezpłatna. Po zarejestrowaniu się możemy natychmiast przelać pieniądze na swoje konto w danej agencji i dokonać zakupów.

Metody zasilenia konta

Większość banków zdjęć stosuje te same metody zasilenia konta: karty kredytowe, karty debetowe (np. Switch, Visa Electron), Paypal. Stosując te trzy najpopularniejsze metody pieniądze na naszym koncie w danej agencji microstock pojawiają się błyskawicznie.

Przeglądanie zdjęć

W agencjach microstock do wyszukania zdjęć używamy słów w języku angielskim. Oczywiście nie musimy ograniczać się jedynie do jednego słowa kluczowego, może ich być kilka. Wyszukiwarki w bankach zdjęć oferują sporo możliwości wyboru metod wyszukiwania. Istnieje możliwość segregowania zdjęć od najbardziej popularnych, najnowszych, najczęściej pobieranych, od danego fotografa czy kraju i wiele innych.

Zakup zdjęcia

Po wyszukaniu fotografii, która nam odpowiada należy ją zakupić. I teraz musimy zdecydować o dwóch rzeczach: w jakiej rozdzielczości oraz w jakiej licencji.

Rozdzielczość

Agencje microstock oferują fotografie w rozdzielczości od 0,1 Mpix aż do ponad 30 Mpix. W większości agencji cena za zdjęcie uzależniona jest od rozdzielczości (ale nie we wszystkich).

Rodzaje licencji

Licencje Royalty Free możemy podzielić na trzy główne: Editorial, Standard oraz Extended (Enchanced).

  • Licencja Editorial najczęściej przedstawia zdjęcia z wydarzeń kulturalnych, sportowych, politycznych lub też sławnych ludzi. Zdjęć tych nie można wykorzystywać komercyjnie bez wykupienia dodatkowych praw dla osób lub mienia znajdujących się na fotografii. Można natomiast bez przeszkód używać takich zdjęć w celach informacyjnych lub edukacyjnych.
  • Licencja Standard jest typową licencją royalty free, która umożliwi nabywcy nieograniczone czasowo i terytorialnie użycie fotografii w wielu obszarach działalności. Zalicza się do zakup zdjęć do plakatów, książek, na strony internetowe, druku ulotek czy materiałów promocyjnych. Niestety licencja standardowa nakłada ograniczenia co do ilościowego użycia danej fotografii.
  • Licencja Extended (Enchanced) jest po prostu rozszerzoną licencją royalty free. Zdjęcia zakupione na tej licencji mogą być użyte np. na opakowaniach produktów konsumenckich, koszulkach czy kubkach bez ograniczeń ilościowych. Niektóre agencje microstock oferują dodatkowe licencje extended do konkretnych zastosowań zdjęć. Najważniejszą z nich jest sprzedaż zdjęcia na wyłączność, którą to licencje oferuje jedynie Dreamstime.

Szczegóły użycia powyższych licencji są dostępne na stronach poszczególnych banków zdjęć.

Naj, naj, naj…

Najlepszy system subskrypcji:

  • Shutterstock – bezkonkurencyjny lider pod względem zdjęć sprzedawanych w ramach subskrypcji. Im dłuższy okres subskrypcji tym cena jednostkowa za zdjęcie (w każdej rozdzielczości) niższa. Przy jednodniowej subskrypcji za jedno zdjęcie płacimy 1,96$ natomiast przy jednorocznej cena ta zmniejsza się aż do 0,28$!! Cennik oraz opis agencji TUTAJ

Zdjęcia w najwyższej rozdzielczości:

  • Fotolia – agencja ta oferuje zdjęcia w rozdzielczości nawet 30 Mpix. Jednak niewielu fotografów dysponuje sprzętem, który oferuje tak duże pliki.

Największa liczba eksluzywnych fotografów:

  • iStockphoto – bezkonkurencyjny lider pod względem ilości eksluzywnych fotografów. Wielu bardzo dobrych fotografów oraz grafików zdecydowało się pracować eksluzywnie dla iStockphoto i ilość ta szybko wzrasta.

Zdjęcia w najwyższej jakości:

  • Crestock – młoda agencja, która charakteryzuje się bardzo wysokimi wymaganiami technicznymi przez co w ich bazie znajdziemy zdjęcia nienaganne jakościowo.

Największy wybór licencji Royalty Free:

  • Dreamstime – oferuje licencję standardową, rozszerzoną, editorial oraz wykup zdjęcia na wyłączność
  • Shutterstock – oferuje licencję standardową, rozszerzoną oraz editorial

Najtańsze zdjęcia w licencji rozszerzonej (Extended):

  • Fotolia – kontrybutorzy mają możliwość indywidualnie ustalić cenę Extended License swoich zdjęć. Większość z nich (nawet ścisła czołówka) sprzedaje zdjęcia po najniższych możliwych cenach i zdjęcia Extended License można zakupić już za 10$ – 20$. Jako fotograf nie jestem zadowolony z tego faktu…

Powiązane wpisy…

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Shutterstock po raz kolejny w tym roku obniża ceny. Do 6 grudnia można robić zakupy po obniżonych o 25% cenach. Mamy z...

4 komentarze

  1. Paweł

    Czy jeżeli kupiłem zdjęcie np. na deposit photos i chcę wykorzystać je do magazynu (popierowa gazeta) ukazująca się co 2 miesiące? Rozdawana za darmo. Muszę zdjęcia podpisywać że pochodzą np. źródło depositphotos.com – Czy skoro kupiłem licencję royality Free mogę takiego napisu nie umieszczać? Chodzi mi o to czy jest jakiś wymóg prawny lub obyczajowy takich zabiegów. Nie wiem dlaczego część magazynów czy gaze takie informacje zamieszcza a część nie ? Prosiłbym o odpowiedź lub maila.

    Dziękuję

    Paweł

    Odpowiedz
  2. Forum Urody

    Tak apropo to świetna strona ! Podrawiam

    Odpowiedz
  3. Marek

    Świetny artykuł. Większość najważniejszych serwisów stockowych w jednym miejscu, objaśnienia rodzajów licencji i opisy poszczególnych stron ułatwiające wybór.
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  4. Mirek

    Czy mozecie podpowiedzieć, jakie serwisy oferuja najtaniej zdjecia.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *