Crestock Stock Photos

Co fotografować?? Jakie zdjęcia mogę sprzedać?

Czerwiec 1, 2011 | Brak komentarzy

Banki zdjęć - dziewczyna z kwiatamiJeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę sprzedaży fotografii w bankach zdjęć, z pewnością zadajesz sobie podstawowe pytanie – co fotografować aby zarabiać? Jakie zdjęcia się sprzedają? Jakie fotografie pozwolą mi odnieść sukces finansowy? To pytanie bardzo często pojawia się na grupach dyskusyjnych i forach internetowych. Odpowiedź jest bardzo prosta. Fotografuj to co najbardziej lubisz i to czym się pasjonujesz.

Jeżeli jakiś temat jest Ci dobrze znany, z pewnością wiesz kto może być potencjalnym nabywcą zdjęć, które elementy są ważne a które mało istotne, w jaki sposób osiągnąć odpowiednie ujęcia lub oświetlenie czy też gdzie są najlepsze lokalizacje. Fotografowie, którzy specjalizują się w wąskim zakresie tematów, osiągają nieporównywalnie lepsze rezultaty aniżeli fotografowie „uniwersalni”.

Poniżej przedstawiam portfolio osób, które specjalizują się w wąskiej tematyce fotograficznej:

Yuri Arcurs – zdjęcia osób w różnych sytuacjach, najczęściej biznesowych

Jan Martin Will – zdjęcia z Arktyki, pingwiny, niedźwiedzie, globalne ocieplenie

Nico Smit – dzika przyroda, Afryka, pejzaże

Badanie rynku

Warto sprawdzić, czy temat, który zamierzamy fotografować jest tematem poszukiwanym i czy występuje duża konkurencja na rynku. Najlepiej sprawdzić to poprzez wpisanie najważniejszych słów kluczowych do wyszukiwarek w bankach zdjęć i przeanalizowanie otrzymanych wyników. Jeżeli wyniki pokażą dużą ilość zdjęć bardzo wysokiej jakości oznacza to, że ten rynek jest już dojrzały i z pewnością nie będzie łatwo się na nim przebić. Natomiast, jeżeli rezultaty wyszukiwania przedstawiają relatywnie niską ilość zdjęć z wysoką ilości pobrań, to można przypuszczać, że ten rynek jest młody i ma duży potencjał.

Agencje microstock udostępniają swoje rankingi najlepiej sprzedających się zdjęć lub najczęściej użytych słów kluczowych. Poniżej prezentuję przykładowe rankingi w największych bankach zdjęć:

ShutterStock – najlepiej sprzedające się zdjęcia ostatnich 7 dni

IstockPhoto – najwyżej oceniane i najlepiej sprzedające się zdjęcia

Dreamstime – popularne zdjęcia

Fotolia – najlepsze zdjęcia ostatnich 30 dni

LuckyOliver – przykładowe 25 zdjęć sprzedanych wczoraj

Tagi: , , , , , , ,

Kategoria: ABC czyli jak zacząć, Dla Fotografów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Stock Photos