Rok 2008 przeszedł do historii już ponad 3 tygodnie temu, jednak dopiero teraz zebrałem siły aby napisać krótkie podsumowanie z ostatnich 12 miesięcy.

W roku 2008 w agencjach microstock zarobiłem $4275,57. Średni dzienny przychód wyniósł $11,72 a zysk na jedno zdjęcie około $17. Najlepszym miesiącem okazał się październik (podobnie jak rok wcześniej), który zamknął się na poziomie $440,32. Największy przychód wygenerował Shutterstock ($1761,56), natomiast totalną klapą okazał się YaYmicro – 0$.
[TABLE=9]

Moje wyniki ze sprzedaży zdjęć w agencjach microstock są kroplą w morzu tego co zarabiają najlepsi fotografowie, jednak biorąc pod uwagę, że średnio w każdej agencji mam jedynie około 210 zdjęć uważam, że mój przychód jest całkiem przyzwoity. Od 3 miesięcy nie uploadowałem ani jednego zdjęcia do żadnej z agencji microstock a sprzedaż spadła bardzo nieznacznie.

Cyfry te pokazują jak ogromny potencjał kryje się w agencjach microstock, którego niestety nie wykorzystuję z braku czasu. Rynek microstock rozwija się niezwykle dynamicznie, ilość przyjmowanych zdjęć zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu do roku 2007 natomiast jakość zdjęć bardzo się podniosła.