Crestock Stock Photos

Podsumowanie roku 2007

Styczeń 5, 2008 | Brak komentarzy

Bardzo szybko upłynął mi pierwszy (niepełny) rok działalności w bankach zdjęć. Szczerze mówiąc osiągnięte wyniki zdecydowanie przerosły moje oczekiwania. Fotografią zajmowałem się sporadycznie, bywały miesiące, w których nawet nie trzymałem aparatu w ręku. Średnio w każdym banku zdjęć w moim portfolio zgromadziłem około 100 zdjęć. Jest to naprawdę bardzo mało.

Pierwsze kilkanaście zdjęć wysłałem do Shutterstock. Było to 13 marca 2007 roku. Po kilku godzinach zostały zaakceptowane. Miałem nadzieję, że sprzedam przynajmniej jedno zdjęcie tygodniowo. Następnego dnia popołudniu gdy sprawdziłem konto w Shutterstock zaniemówiłem. Miałem już 20 pobrań a do końca dnia uskładało się łącznie 33 pobrania co dało 8,25$. Zachęcony dobrym wynikiem wysłałem jeszcze zdjęcia do StockXpert, Dreamstime i Fotolii oraz wysłałem kolejne fotografie do Shutterstock. 16 marca miałem 43 pobrania na Shutterstock i jak do tej pory jest to mój rekord :) Do dnia dzisiejszego nie udało mi się go poprawić :/ Marzec był również rekordowym miesiącem dla mnie w StockXpert. Przez pierwsze dwa tygodnie z kilkunastu zdjęć zarobiłem 30$. Później już było tylko gorzej, pomimo że obecnie mam w portfolio 6 razy więcej zdjęć.

Przez kolejne miesiące nie wysyłałem żadnych zdjęć. Dopiero w lipcu zacząłem częściej używać aparatu i od tego czasu można zauważyć wzrost przychodów.

Zdecydowanie najstabilniejszy wzrost przychodów oferuje Istockphoto.

Przychody z banków zdjęć w roku 2007
EXTENDED LICENSE SALE

W pierwszym roku działalności sprzedałem 12 zdjęć na rozszerzonej licencji tzw. extended license. Po jednej sztuce na Fotolii oraz Dreamstime oraz aż 10 na Shutterstock. Co ciekawe jednego dnia miałem aż 7 takich sprzedaży. Wszystkie od jednego klienta, który skusił się na moje zdjęcia kwiatów. Był to niesamowity dzień. Z powodu tej sprzedaży powyższy wykres wygląda tak dziwnie.

Policzmy trochę $$$

W ciągu 10 miesięcy 2007 roku zarobiłem 1425,65$. Teoretycznie kwota ta jest niska, szczególnie biorąc pod uwagę, że najlepsi zarabiają w tej branży po 30000$ miesięcznie, jednak należy mieć na uwadze, że w marcu moje portfolio składało się jedynie z 20 zdjęć i rosło w tempie dwóch fotografii tygodniowo. Poniższy wykres przedstawia skumulowane miesięczne zyski ze wszystkich agencji microstock.

Skumulowane przychody miesięczne w 200 roku

Udział w przychodach poszczególnych banków zdjęć

Przychody z banków zdjęć

Jak widać połowę moich zysków w 2007 roku wygenerował Shutterstock. Wynik jest wypaczony z powodu tej niespotykanej sprzedaży z jednego dnia. Najgorszą agencją jest CanStockPhoto. Zaprzestałem już uploadu zdjęć to tego banku zdjęć. Bardzo słaby wynik wygenerował również LuckyOliver, jednakże nadal wysyłam zdjęcia to tej agencji ponieważ charakteryzuje się ona bardzo wysokim współczynnikiem sprzedaży licencji Extended License w porównaniu do zwykłej Royalty Free. Crestock również słabo sobie radzi, jednak sądzę, że ta agencja jest czarnym koniem rynku.

Cele na 2008 rok

Cele muszą być! To podstawa planowania. Mój cel jest jasny. Przed końcem roku 2008 zarabiać miesięcznie 1000$. Aby to osiągnąć muszę zwiększyć przychody o 600%, a co za tym idzie zwiększyć ilość zdjęć w portfolio. Na szczęście w tym roku będę miał bardzo dużo czasu na fotografowanie, także wierzę, że ten cel osiągnę. Najważniejsze jest „produkowanie” zdjęć o wysokiej jakości technicznej. Jakość jest zdecydowanie ważniejsza od ilości.

Zdjęcie roku 2007

Najzyskowniejszą moją fotografią roku 2007 okazało się zdjęcie z greckiej wyspy Santorini. Wynik: 150$.

Santorini

Tagi: , , , , , ,

Kategoria: Moje przychody

Stock Photos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *