24 czerwca iStockphoto zaprezentował eksluzywną kolekcję zdjęć nazwaną Vetta Collection. Kolekcja ta to zbiór ręcznie wybranych zdjęć najwyższej jakości, wyłącznie ekskluzywnych fotografów iStockphoto, na którą w dniu premiery składa się 35000 fotografii.

Fotografie z tej kolekcji oznaczone są w wynikach wyszukiwania symbolem złotego aparatu, pozostałe pliki posiadają symbol w kolorze szarym. Również cennik fotografii z tej kolekcji uległ zmianie. Za zdjęcie w najmniejszym rozmiarze trzeba zapłacić 20$ natomiast rozmiar XXL to już wydatek rzędu 70$. Miejmy nadzieję, że jest to początek pozytywnych zmian na rynku microstock w kierunku podwyższenia cen zdjęć Royalty Free.

Lokalizacja wyników wyszukiwania
Wkrótce wyszukiwarka iStockphoto będzie dostosowywała wyniki wyszukiwania do danego regionu świata. Oznacza to, że wyniki będą uzaleznione do miejsca pobytu użytkownika, podobnie jak działa wyszukiwarka Google.

$200 milionów dochodu w 2009
Według opublikowanych prognoz na 2009 rok iStockphoto planuje osiagnąć w tym roku dochód w wysokości 200 milionów dolarów. Jest to kwota prawie trzykrotnie wyższa aniżeli wyniki za rok 2007 gdzie dochód wyniósł 71,9 miliona dolarów.

Wyniki są naprawdę imponujące i jak widać globalny kryzys omija rynek microstock szerokim łukiem. Każdego tygodnia iStockphoto wypłaca swoim kontrybutorom 1,2 miliona dolarów natomiast pliki są sprzedawane średnio co sekundę!