Banki zdjęćKażda agencja microstock oferuje po kilka metod wysyłania zdjęć. Możemy skorzystać z możliwości przesłania zdjęć za pomocą zwykłych formularzy html, ActivX/Java, klientów FTP lub zewnętrznego oprogramowania. Pokrótce omówię każdą z tych metod.

Formularze HTML

Jest to najprostsza metoda przesyłania fotografii do banków zdjęć. Oferują ją wszystkie agencje jednak różnią się ilością zdjęć, które możemy przesłać jednorazowo. Na iStockphoto oraz Dreamstime poprzez formularze html możemy wysłać jednorazowo jedynie jedno zdjęcie! Na przeciwległym krańcu znajduje się Shutterstock, gdzie za jednym zamachem można wysłać nawet 30 fotografii.

ActiveX/Java

Jest to podobna metoda do formularzy html, jednak z powodu większych możliwości programistycznych, oferuje dodatkowe opcje. Za pomocą ActiveX/Java możemy przesyłać znacznie więcej plików a nawet całe katalogi. Niestety nie wszystkie agencje oferują możliwość przesyłania zdjęć za pomocą tej metody.

FTP

File Transfer Protocol jest najpopularniejszą metodą przesyłania plików do agencji microstock. Aby przesyłać zdjęcia przez FTP nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego oprogramowania. Z kontem FTP możemy połączyć się nawet z „gołego” Windowsa ale znacznie wygodniejsze jest skorzystania z jakiejkolwiek przeglądarki plików np. Total Commander lub klienta FTP. Informacje na temat konfiguracji konta FTP można znaleźć na stronach agencji microstock, zwykle na podstronie służącej do wysyłania zdjęć. Jedyną z bardziej popularnych agencji microstock, która nie obsługuje FTP jest iStockphoto.

Oprogramowanie

Najbardziej popularnym programem służącym do opisywania oraz wysyłania zdjęć jest ProStockMaster. Dzięki niemu możemy zarówno przeglądać pliki graficzne, opisywać zdjęcia, dodawać słowa kluczowe jak i wysyłać fotografie jednocześnie do wielu banków zdjęć. Niestety program nie jest darmowym softem i aby używać go bez żadnych ograniczeń musimy zapłacić 49$ lub 39€. Jedyne ograniczenie w wersji trial polega na tym, że w ciągu doby można wysłać do 5 zdjęć do wszystkich dostępnych agencji. Program ten obsługuje również iStockphoto.

Osobiście używam tego programu zarówno do opisywania zdjęć jak również do ich wysyłania.