Crestock Stock Photos

Maj 2008 – moje przychody z agencji microstock

Czerwiec 1, 2008 | 2 komentarzy

Maj nie był tak pracowity jak planowałem, jednak porównując z pierwszymi miesiącami bieżącego roku zrobiłem większą ilość zdjęć stockowych. Miesiąc temu zakładałem powiększenie swojego portfolio o 100% oraz podwojenie przychodów w miesiącu maju. Niestety założenia te nie zostały wykonane nawet w małej części. Średnio zwiększyłem ilość zdjęć o około 20% natomiast przychody w stosunku do miesiąca poprzedniego wzrosły jedynie o… 1 dolara.

Po raz kolejny nie odnotowałem żadnej sprzedaży na licencji rozszerzonej. Jednak aż trzy agencje microstock poprawiły swoje dotychczasowe rekordy: StockXpert, 123 Royalty Free oraz Bigstockphoto. Przychody 123RF rosną z każdym miesiącem, natomiast w StockXpert zanotowałem po raz pierwszy kilka sprzedaży XL. Dzięki 50% prowizji sprzedaż taka szczególnie cieszy, ponieważ za każdym razem inkasujemy 5$.

[TABLE=3]

Największy spadek przychodów miałem w agencji Fotolia. Przez pierwsze 20 dni miesiąca, zanotowałem jedynie kilka drobnych sprzedaży. Jak się okazało, było to spowodowane problemami (zmianami) w wyszukiwarce przez co wyniki były mocno wypaczone. Nawet Yuri Arcurs skarżył się, że po tych zmianach jego sprzedaż spadła o ponad 50%. W drugiej połowie miesiąca sprzedaż zaczęła rosnąć jednak daleko jej do tej z kwietnia.

Również sporo dyskusji na temat spadku sprzedaży, miało miejsce na forum Shutterstock. Większość fotografów powód spadku przychodów powiązała z niedawną podwyżką cen dla kontrybutorów. Pojawiały się również opinie, że Shutterstock traci klientów na rzecz innych agencji microstock. Jednak głos zabrał założyciel Shutterstock – Jon Oringer i powiedział krótko, że w kwietniu Shutterstock zanotował rekordową sprzedaż zdjęć. Także spadek przychodów fotografów w Shutterstock należy upatrywać w dwóch kwestiach

 • ogromny przyrost nowych zdjęć w bazie. Każdego tygodnia przybywa kolejne 50 tys nowych zdjęć, co jest ilością dwukrotnie wyższą niż jeszcze rok temu.
 • prawdopodobne zmiany w algorytmie wyszukiwarki, która w tej chwili nie promuje już tak bardzo nowych zdjęć jak miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu.

Przychody z banków zdjęć

Tagi:

Kategoria: Moje przychody

Komentarze (2)

Trackback URL | Subskrybuj komentarze w tym wpisie

 1. Laurent pisze:

  Dzien Dobre,

  Nice numbers, you have a very good RPI at SS !
  I publish my earnings in my blog as well u can have a look:
  http://microstockexperiment.blogspot.com/

  Cheers

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Stock Photos