Zaznacz stronę

Co to jest Microstock?

4 listopada 2007

Co to jest microstockMicrostock jest po prostu rynkiem, na którym można handlować zdjęciami (obecnie również plikami video oraz grafiką wektorową) po bardzo niskich cenach, na zasadach licencji Royalty Free. Jest on częścią ogólnie pojętego przemysłu fotograficznego.

Co to jest fotografia „stockowa”?

Zwykle fotograf wykonuje zdjęcia pod zamówienie. Klient prosi go o wykonanie zdjęć reklamowych, przyjęcia ślubnego, czy też portretów rodziny. Fotograf wykonuje zdjęcia, a następnie za określoną sumę sprzedaje je swojemu klientowi.

W fotografii stockowej sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Najpierw fotograf wykonuje zdjęcia w dziedzinie w jakiej się specjalizuje, a dopiero później szuka nabywcy dla swoich zdjęć. Zdjęcia stockowe mogą być sprzedawane na zasadzie licencji „royalty free” lub „rights managed”. Kiedy zdjęcie jest nabywane na zasadzie „rights managed”, jego wykorzystanie jest uwarunkowane poprzez czas, ilość, przeznaczenie lub region geograficzny. Zdjęcia royalty free nie są poddawane tym restrykcjom. Nabywca nie musi informować fotografa gdzie i w jakim celu jego zdjęcie zostanie użyte. Zdjęcia sprzedawane w microstock’ach zawsze są royalty free.

Co to jest Microstock?

Agencje microstock różnią się od tradycyjnych agencji fotograficznych w trzech kwestiach:

  1. Zdjęcia są sprzedawane po bardzo niskich cenach.
  2. Zdjęcia mogą być dostarczane zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów. Dostęp do tradycyjnych agencji fotograficznych ma tylko wąskie grono najlepszych fotografów.
  3. Zdjęcia są przekazywane za pomocą Internetu. Fotografowie przesyłają zdjęcia do agencji za pomocą Internetu, a nabywcy pobierają je w ten sam sposób.

Odkąd na rynku pojawiło się pojęcie „microstock”, tradycyjne agencje fotograficzne nazywane są „macrostock”.

Zmiany, zmiany…

Rynek microstock’ów zaistniał z powodu zmian technologicznych oraz przemian w przemyśle fotograficznym:

  1. Zaadoptowanie licencji royalty free – wcześniej wszystkie zdjęcia były sprzedawane na zasadzie rights managed.
  2. Rozwój Internetu – nowoczesne komputery oraz szybki internet pozwalają na efektywne i błyskawiczne przesyłanie zdjęć.
  3. Technologia aparatów cyfrowych – rozwój aparatów cyfrowych oraz drastyczny spadek ich cen pozwolił na korzystanie z fotografii cyfrowej prawie każdemu.

Agencje Microstock stworzyły kompletnie nowy sektor handlu zdjęciami na rynku. Wiele organizacji nabywa teraz zdjęcia w dużych ilościach, z powodu bardzo przystępnych cen. Jednakże, wciąż jest wiele kontrowersji wokół wpływu rynku microstock na przemysł fotograficzny.

źródło: www.microstockdiaries.com

Powiązane wpisy…

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Mikołajkowa obniżka w Shutterstock

Shutterstock po raz kolejny w tym roku obniża ceny. Do 6 grudnia można robić zakupy po obniżonych o 25% cenach. Mamy z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *